FyzWeb  novinky
Novinky Kalendář Články Odpovědna Pokusy a materiály Exkurze Výročí Odkazy Kontakty

Licence Creative Commons (Uveďte autora - Nevyužívejte komerčně - Zachovejte licenci)

Výročí

(dnes)Před 215 lety se narodil německý fyzik Wilhelm Eduard Weber.
(dnes)Před 35 lety zemřel britský radioastronom Martin Ryle.
(dnes)Před 79 lety zemřel německý fyzik Heinrich Kayser, který se zabýval akustikou a spektrální analýzou.
(zítra)Před 411 lety se narodil Evangelista Torricelli, vynálezce rtuťového barometru.

Soutěž Particles4U2017-11-21

Particles4U je soutěž pro žáky a učitele sponzorovaná Evropskou fyzikální společností (European Physical Society, EPS) a organizovaná Mezinárodní skupinou pro popularizaci částicové fyziky (International Particle Physics Outreach Group, IPPOG). My v IPPOGu jsme vědci, mluvčí a pedagogičtí pracovníci zabývající se popularizací částicové fyziky na celém světě.

Zadání

Vytvořte vzdělávací, zábavný a inspirativní nástroj, který ukáže, jak jsou elementární částice přítomny v našem každodenním životě. Může to být předmět, prototyp, výukový plán, aktivita, hra, experiment či dokonce umělecké dílo. Použijte svoji tvořivost! Vždy ovšem zahrňte výukový prvek – něco, co ukáže, že věda a elementární částice jsou klíčovou součástí našich životů.

Účastníci

Soutěž má dvě kategorie: jednu pro žáky do 12 let včetně a pro jejich učitele, druhou pro žáky od 13 let a pro jejich učitele. K účasti jsou zváni jednotlivci, skupiny, třídy či dokonce skupiny tříd z celého světa. Účastnit se mohou umělci, muzikanti, spisovatelé, stejně jako borci v matematice a ve vědě. Vaším úkolem je ukázat zbytku světa, že částicová fyzika je všude a že mnoha způsoby ovlivňuje naše životy.

Přihlásit se lze do 7. ledna 2018. Více informací se dozvíte na http://ippog.org/particles4u/cs

Nový článek: Spinner ve výuce fyziky2017-06-09

Výsledek obrázku pro spinner

Ulice i školy zaplavily děti třímající roztočené spinnery. Fyzikář tuto hračku bude moci využít i poté, co zmíněná módní vlna opadne. V článku jsou 3 náměty (nejen) do hodin fyziky.

Článek si můžete přečíst v sekci články, případně stáhnout ve formátu PDF.

Jarní exkurze do světa vědy2017-05-16
Fyzikální ústav pořádá v terminu 15. května až 18. června 2017 exkurze do svých laboratoří pro studenty SŠ, VŠ a širokou veřejnost. FZÚ je největším ústavem Akademie věd ČR a do projektu Jarních exkurzí do světa vědy se zapojí tři z jeho pracovišť – z hlavní budovy Na Slovance na Praze 8, ze sekce fyziky pevných látek v Cukrovarnické na Praze 6 a Společná laboratoř magnetických studií s MFF UK.

Témata exkurzí:

• Fyzikální podmínky jako ve vesmíru aneb jak se přiblížit absolutní nule a dosáhnout extrémních magnetických polí
  • Kovy s tvarovou pamětí
  • Mikrostruktura věcí
  • Mikroskopické okénko aneb detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem

Exkurze se konají v několika termínech a kvůli omezené kapacitě laboratoří je povinná rezervace míst - další informace o programech exkurzí a rezervaci termínů najdete na https://rezervace.fzu.cz/

Veletrh nápadů učitelů fyziky 222017-03-23

Je zahájena registrace na Veletrh nápadů učitelů fyziky 22, který se letos bude konat 1. – 3. září 2017 v Olomouci. Termín pro přihlášení je 30. června 2017, včasná registrace (snížené vložné) do 30. dubna 2017.

Tato tradiční akce je přehlídkou vlastní tvorby a nápadů učitelů všech stupňů škol, kteří chtějí přiblížit žákům a studentům výuku fyziky experimenty a dalšími tvořivými aktivitami, motivovat je tak pro svůj předmět a umožnit jim fyziku lépe zvládnout a pochopit.

Přírodovědné Inspiromaty 20172017-01-04

Stejně jako v předchozích letech i letos pořádají pracovníci KDF MFF UK sérii seminářů pro učitele ZŠ a SŠ pod názvem Přírodovědné Inspiromaty. Letos budou probíhat v únoru a v březnu v Praze (3x), Brně, Ostravě (2x), Olomouci, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně, Teplicích a Liberci.

Akce je pro všechny zájemce zdarma, v případě zájmu se můžete přihlásit na www.vernier.cz/inspiromat.

Pozvánka v PDF s jednotlivými termíny

<<< novější vše starší >>>